פוסט זה נכתב ב-1 בדצמבר 2010.

ארועי WIKILEAKS האחרונים מעניקים לנו הזדמנות יוצאת מגדר הרגיל לצפות ולהעריך (בעוד זמן מה, כשיירד האבק) את ההשלכות של אירוע שיתוף ידע מסיבי בקנה מידה גלובאלי.

גם אם מתייגים ארועים אלה תחת V.I.K.S.

( Very Involuntary Knowledge Sharing ),

והוא אכן נשאב/חולץ ופורסם בניגוד גמור לרצון הבעלים (במקרה זה מעצמה עולמית), ותוך התנגדות נחרצת, עדיין יש כאן היבטים הראויים לתצפית ולהערכה הן בטווח הקצר, והן בטווח הארוך.

אין ספק שניתן לסווג את החומר שפורסם כ"ידע" ע"פ משמעותו הבראנז'אית המקובלת = "מידע ישים לפעולה".

בארוע הראשון (שכמעט נשכח כבר) של דליפת כ- 400,000 מסמכים צבאיים מסווגים, מדובר על חומר שנושא עימו לכאורה אופציה לפעולה חקירתית/משפטית בינלאומית, ולגבי אירוע דליפת החומר הדיפלומטי האפשרויות לפעולה מדינית הן אפילו יותר בולטות.

דיון מעניין אחד הוא סביב השאלה : מה תהיה ההשפעה לאורך זמן של שיתוף ידע בלתי מבוקר על מעמדו של בעל הידע בתוך הקהיליה הבין לאומית ? מהו המשקל "האמיתי" של הידע ?

האם מדובר בפגיעה ממשית במעמדו בקהילה ובשינוי קבוע של יחסי הכוחות ואופן ההתנהלות בין חברי הקהילה, או שזהו רק גל חולף של כותרות בבחינת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת" ?

דיון אחר, לא פחות מעניין, הוא יותר "רוחבי" במהותו, והוא נוגע להשפעת הפרסום על דפוסי ההתנהלות של הדיפלומטיה.

שוב, האם יתנהלו כעת על בסיס הנחת "חשופים בצריח" באופן קבוע, ואפילו ינהיגו יותר שקיפות באופן יזום, או שיחזרו במהרה לדפוס ההתנהלות החשאית השונה באופן משמעותי מהפומבית, תוך היאחזות באילן הפיתרונות הטכנולוגיים של אבטחת מידע מעמיק יותר ?

אם אכן יקרה כאן שינוי דפוס כלשהו, מה תיהיה ההשפעה על האפקטיביות של הדיפלומטיה בתצורתה החדשה ככלי לפתרון בעיות מדיניות ?

לא נראה לי שניתן להציע תשובות כלשהן לשאלות הנ"ל, ובוודאי שלא בשלב זה, אך חשבתי שראוי להעלות את הנושאים האלה למעקב, לחשיבה, ולדיון נוספים של קהילת ניהול הידע, אפילו כתרגיל מחשבתי.

אם תרצו, אנא הציעו שאלות מעניינות נוספות לבחינה בהקשר לאירועים אלה .

תגובות על הפוסט:

 Dan Noam on December 2, 2010 at 11:12am

השאלה האם מדובר ב"שיתוף ידע" או ב"זליגת ידע" היא שאלה מעניינת.

האם זה שהדיפלומטיה אומרת דבר אחד בחוץ ודבר אחר בפנים, זה כורח המציאות, או שאפשר לנהוג גם אחרת.

האם כל מסמך שיוצר המסמך מסווג אותו כמסווג, הוא באמת כזה? או שלפעמים יש כאן ניצול לרעה של סמכות?

ומה לגבי "אור השמש" אותו חומר מופלא שהוא חומר הניקוי האולטימטיבי?

Eli Miron on December 1, 2010 at 8:33am

 חיים שלום,

 האירוע האחרון של ויקיליקס הינו לטעמי זליגת מידע ולא שיתוף ידע.

זליגת מידע חסוי מתבצעת בשני אופנים:

1. חדירה של גורם זר לרשתות, ראה לדוגמה מאמר מלפני כשבוע על חדירה סינית לרשתות מסווגות אמריקאיות.

2. גורם פנימי, עויין או "אנטי" מסיבות שונות ומשונות, מוגדר לעתים כאויב הפנימי. גם כאן יש שתי אפשרויות. א. אחת המוסכמות היא שבארגונים חלק ניכר מהידע עוזב את תחומי הארגון בתום יום העבודה והולך הביתה. תיאורטית כל עובד כזה יכול לספר מה הוא יודע ובכך להעביר את הידע שלו לגורם חיצוני כלשהו. ב. עובד מוציא החוצה מידע. מידע זה יכול להיות מודפס, קלטת אודיו/וידאו במדיה כלשהי, או קבצים דיגיטליים, כדוגמת ענת קם.

3. יירוט ופענוח תשדורות

הקטנת סיכוני הזליגה מתבצעת על ידי שילוב בחינת המהימנות האישית של עובדים יחד עם אמצעים פרוצדורליים ואמצעים טכנולוגיים (למשל הרשאות או הצפנות).

איני רואה השלכות של אירועי ויקיליקס על מעמדו של בעל הידע. הדיפלומטים לעומת זאת ינקטו בוודאי אמצעי זהירות קפדניים הרבה יותר, מה שעלול להשפיע על תיעוד (אי תיעוד) מפגשים רגישים או על קושי של מי שבאמת צריך להכיר מידע מסוג זה שכן תועד (למשל ראש מדינה שהתחלף) לדעת בכלל על קיומו של המידע הזה ואיך מגיעים אליו.