בס"ד

א,א אֵלֶּה הַדְּבָרִים, אֲשֶׁר דִּבֶּר מֹשֶׁה אֶל-כָּל-יִשְׂרָאֵל, בְּעֵבֶר, הַיַּרְדֵּן…

ספר דברים, הנקרא גם ספר "משנה תורה",  הינו מעין ספר סיכום ל -4 הספרים הקודמים. בספר דברים משה מזכיר את כל תולדותיהם של עם ישראל, חוזר על המצוות ומבאר אותם ומשמיע כללים והנחיות לקראת הכניסה לארץ ישראל.
ככל הנראה, יש דברים שנאמרים שעם ישראל היה שמח לשכוח, כמו למשל החטאים שלהם במהלך הדרך.  עם זאת ויותר מהכל הספר מחזק את התודעה והזיכרון הלאומי כמו גם את התפקיד של עם ישראל למן יום הכניסה לארץ והלאה – עד לימנו.
מצד אחד – התרגשות עצומה ותחילתה של תקופה חדשה. תקופה ארוכה בה משה מסיים להנהיג את עם ישראל החל מהיציאה ממצרים דרך מסעות ותלאות הדרך במדבר, ועד לערב הכניסה לארץ והעברת מטה ההנהגה שעובר ליהושע.
מצד שני – משה, על פי ציווי אלוקים, מזכיר לעם ישראל את עברו, מתוך כוונה לגרום לעם ישראל שלא לשכוח את המקום ממנו הוא בא, מתוך כוונה שהיסטוריה זו תשפיע על העתיד.

ספר דברים, אם כך, הוא מעין ספר ארכיון. מטרת הארכיון הינה לשמר זיכרון. האם גם לאינטרנט שאתם מכירים יש ארכיון משלו? התשובה לפניכם.

ארכיון האינטרנט – כך מגיעים

מיד נסביר כיצד להיכנס לארכיון האינטרנט אך שום ידע בנושא זה לא יהיה שלם – מבלי להבין כיצד עובדים מנועי החיפוש.
מנועי החיפוש הינם מעין רובוטים, מחשבים קטנים אם תרצו, המבקרים באופן שיטתי בכל אתרי האינטרנט הקיימים ויוצרים מהם אינדקס. האינדקס הוא בעצם מקום אחד בו נשמרים כל הנתונים בצורה מסודרת.
על ידי שימוש באינדקס – מנוע החיפוש מאפשר להציג את תוצאות החיפוש בצורה מהירה יותר בפני המשתמש.

לשם המחשה, חשבו על טבלה שיצרתם המסכמת נושא מסוים ממגוון מקורות. הטבלה מסודרת אצלכם במחברת ובאופן מהיר מאוד תהיו מסוגלים להצביע מהו המידע שהבאתם ומה מקורו (כי הרי חשוב גם לשמור על "זכויות יוצרים" ברשת – כפי שהוזכר בפרשת ויצא במאמר – לכל כלי שימוש ראוי: על חוק ואתיות ברשת האינטרנט).

מובן, שאם בכל פעם שישאלו אתכם על אותו הנושא, תתחילו לאסוף שוב את כל הנתונים מרחבי הרשת לכדי טבלה, ייקח לכם זמן רב הרבה יותר מאשר פשוט לגשת לטבלה המסכמת שהכנתם.
כך בדיוק עובד מנוע החיפוש. מנועי החיפוש מבקרים באתרי אינטרנט ומייצרים מעין "צילומי מסך" (SnapShot במונח המקצועי) של האתר כפי שהוא נכון לאותו רגע של ביקור.

האתר המעודכן מוצג למשתמש בתוצאות החיפוש, אך היכן נשמרים כל הביקורים הקודמים?
התשובה היא שניתן לראות גם את הדפים ההיסטוריים מאותו אתר בדיוק (!).

אז איך עושים את זה? התשובה כאן!

כשנרצה לחפש בהיסטוריית האתר, ניגש לחפש באתר "ארכיון האינטרנט" בכתובת – https://archive.org/
ארכיון האינטרנט הוא בעצם הגוף הדואג לבצע את אותם "צילומי מסך" שהזכרנו קודם. על ידי שימוש באותם צילומי מסך, ניתן לראות דפי אינטרנט היסטוריים בדיוק כפי שהיו בעבר. על מנת לצפות באתר כפי שהיה בנקודה מסויימת בעבר יש לעשות 2 דברים:
הדבר הראשון שיש לעשות הוא להיכנס לאתר בכתובת  https://archive.org/ ולהכניס בשורת החיפוש את האתר שבו אתם מעוניינים לצפות בדפי אינטרנט היסטוריים.
הדבר השני שיש לעשות, לאחר בחירת האתר, הוא לבחור בנקודת הזמן הספציפית מתוך התוצאות המוצגות.

שימו לב כי לאתרי חדשות למשל,  יהיו הרבה יותר שינויים מתועדים במשך הזמן מאשר באתרים בהם התוכן כמעט ואינו משתנה כמו למשל אתרים של חברות מסחריות או ממשלתיות.

לדוגמה:

קחו לדוגמה את אתר gov.il – פורטל השירותים והמידע הממשלתי ובחנו את השינוי היפה שבוצע באתר בחודשים האחרונים:
בתוצאות החיפוש כיום, יעלה האתר המחודש הבא:

GovIl

על מנת לצפות באתר במתכונתו הישנה יש לגשת לאתר https://archive.org/ ולהקליד את כתובת האתר בשורת החיפוש:

HomePage2

 

כעת תוכלו לבחור בנקודת זמן מסויימת בה "צולם" האתר. בחרו למשל בצילום מתאריך 24.2.16 :

GovHistory

 

כעת ניתן לראות את התוצאה הבאה (כך היה נראה האתר לפני החידוש היפה שנעשה בו):

GovHistoryShow

 

 

השימושים הנפוצים בכלי זה: צפייה בארכיון אתרי חדשות, חיפוש מידע על אדם שהוזכר באתר בתקופת זמן מסויימת בעבר,  הוכחה לויכוח לגבי מידע שהיה מוצג באתר מסוים והוסר ועוד.
יש לכם רעיון לשימוש נוסף? רשמו אותו כאן למטה בתגובות, כדי שנוכל כולנו ללמוד ולצמוח.

עכשיו תורכם

ספרו לנו איזה מידע היסטורי מאתרי אינטרנט מעניין אתכם והשאירו ממש כאן למטה תגובה, האם הצלחתם לאתר את אותו מידע וכיצד עשיתם זאת, כדי שנוכל כולנו, יחד, ללמוד ולצמוח.

אהבתם? שתפו! ספרו על המאמר לחברים ובני משפחה והזמינו אותם לעקוב אחר הפרסומים בבלוג!

ועכשיו נסו אתם (וספרו לנו איזה מידע היסטורי אתם חיפשתם)
קחו את הזמן!
הוא שלכם!

יהודה ונסובר

כתיבת תגובה