בס"ד

"וְגַם אֲנִי שָׁמַעְתִּי, אֶת-נַאֲקַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר מִצְרַיִם, מַעֲבִדִים אֹתָם; וָאֶזְכֹּר, אֶת-בְּרִיתִי" (שמות ו, ה)

פעם אחת נכנס לחדרו של החת"ם סופר, אחד מגדולי הסוחרים בעיר ובקש את עזרת הרב. כפי הידוע לרב – פתח העשיר ואמר – סוחר גדול אני, אולם כעת נקלעו עסקי לצרות, ומבקש אני ממעלת כבוד הרב שיברך אותי ואצא מן המיצר.

אכן, ידוע לי שמצבך קשה – אמר הרב – אולם עוד יודע אני, שאחיך עני ואביון וצריך הוא עזרה בפרנסתו, ואילו אתה מתעלם מלהושיט לו עזרה.

יסלח לי כבוד הרב – מלמל העשיר במבוכה – אבל כרגע עסקי אינם מרשים לי לעזור, אולם אם אצא מן המיצר בוודאי שאעזור לו…

בפרשת השבוע – אמר הרב – אומר הקב"ה: "וגם אני שמעתי את נאקת בני ישראל" מה פירוש המלה "וגם", וכי מי עוד שמע את נאקתם?

אלא, בשעה שבני ישראל נאנקו ונאנחו תחת עול מצרים, שמע כל אחד מהם גם את אנקת אחיו… למרות השעבוד, השתדל כל אחד להקל מעל סבלו של רעהו בכל יכולתו, ובשכר שמיעה זו שמע גם הקב"ה את אנחתם והושיעם…

עזור אף אתה לאחרים – סיים הרב – ובוודאי יושיעך ה' מכל צרותיך!

(מתוך הספר: "וקראת לשבת עונג הרב ישראל יוסף ברונשטיין")

 

על שיתוף וחכמת ההמונים:

חוכמת ההמונים הוא מושג המתאר את היכולות של קבוצת אנשים אל מול היכולות של אדם בודד.

כל זאת אף אם הוא בעל תפקיד או ידע ומומחה ניכר בתחומו.

על פי חוכמת ההמונים – "ההמון חכם מהגאון" – קבוצת אנשים "קטנים" המאורגנים במבנה מסוים יודעים יותר מאותו ה"גאון" הבודד.

 עד לשנת 2005 – עולם האינטרנט התקיים בגרסתו הראשונה (ווב 1.0), בעל האתר, הבלוג או התוכנה כותב או משמיע והשאר – צורכים את אותו המידע.

מצב זה דומה למצב כיום באמצעי הרדיו, הטלוויזיה והעיתונים. אין אפשרות לצרכן הידע להגיב או להעיר ובטח שלא לשנות. כל שיכול הוא לעשות הוא להתעצב או לשמוח אל ליבו על פי הידיעות החדשות שרכש.

 בשנת 2005 התחילה המהפכה. הווב 2.0 נכנס לתמונה. טים אורייילי (Tim O'Reilly), הנחשב לממציא הווב 2.0 חזה כי בתוך 15 שנה בלבד שימוש בחכמת ההמונים  יוכל להפיל ממשלות, לשנות את סדר היום  ואת יחסי הכוחות בין בעלי המאה לבעלי הדעה.

בשנת 2011 – 6 שנים בלבד לאחר מכן יצאו אזרחים לכיכר תחריר ומפילים שלטון רודני.

 בקיץ 2011 יצאו הישראלים לרחוב להפגין נגד יוקר המחיה.

בשנת 2012 אובמה זוכה בקדנציה שנייה יש הטוענים בזכות הרשתות החברתיות.

מחאת הקוטג' גרמה לחברות הענק להתקפל ולהוריד מחירים והיד עוד נטויה.

 

ידע הוא לא כח. שיתוף ידע – כן

בעבר נהוג היה לחשוב כי ידע הוא כח.

אדם בעל ידיעות רחבות מרגיש כי הוא מוערך ובעל יכולת השפעה. הוא שומר את הידע שלו לעצמו בלבד ולא משתף בו אחרים. הוא חושש לתפקידו ומעמדו ולכן שומר על הידע כקלף המנצח שלו.

ברם, הוא אינו יודע או מבין כי אם ישכיל לשתף את הידע עם אחרים, ילמד מניסיונם ויוכל אף להתקדם מהר יותר בתחומו.

סיפור אמיתי:

"במשך שנים ניסה יהושע אדמוביץ ממושב ארבל שבגליל למצוא מישהו מבני משפחתו שאבדו בשואה, בזמן מלחמת העולם השנייה. לאחר שנים של חיפושים, פניות ל"יד ושם" ולמוסדות שונים לחיפוש קרובים, הוא הפסיק להאמין שעדיין יש לו קרוב בעולם. הוא חשב כי הוא היחיד ששרד ממשפחתו.

אולם – משה אדמוביץ, האח של יהושע, נשאר בחיים. אחרי המלחמה הוא הגיע לאוסטרליה והקים שם משפחה. גם הוא ניסה למצוא בני משפחה ואף ביקר בארץ בשנת 1967. "בשלב מסוים אבא התייאש מן החיפושים והפסיק לדבר על הנושא". מספר בנו – משה.

בסוף שנת 2000, לאחר 61 שנות פרידה, התגשם חלומו של יהושע: הוא פגש את בן אחיו. הפגישה התקיימה בזכות האינטרנט.  באתר לחיפוש קרובים באינטרנט נוצר הקשר הראשון בין משפחת אדמוביץ הישראלית לבין המשפחה שבאוסטרליה ומאז נשמר קשר חם וחזק ביניהם".

(מתוך "ידיעות אחרונות")

 

כיום קיימים ברחבי המרשתת ("רשת האינטרנט" בתקינה העברית) מגוון קהילות ידע בדמות פורומים, בלוגים ורשתות חברתיות  – כל מקור ומומחיותו. כל מקור ואפשרויות העזרה ההדית בו.

שיתוף הידע לא מחבר את כמות הידע. הוא מכפיל אותו. שתי ידיעות שאילולא העולם החדש – קרי רשת האינטרנט, לא היו נפגשות לעולם יוכלו להפוך לפריצת דרך גאונית ולשיפור חיינו על האדמה.

דוגמאות (מלבד הרשתות המוכרות כגון  facebook טוויטר וכדומה):

בפרויקט עצי המשפחה של אתר myheritage תוכלו לבנות אילן יוחסין על פי ידיעותיכן ולקוות (כפי שקורה ולא מעט) לגלות קשרים ומידע עם אנשים אחרים מסביב לעולם. אולי תגלו חבר שנשכח ואולי קרוב משפחה של סבי סבכם.

אתר "כמוני" –הרשת החברתית לנושאי בריאות שם יכולים המשתמשים לשתף מידע בנושאי בריאות.

אתר "פופיק" – רשת חברתית לתרבות ופנאי

וזהו רק קצה הקרחון.

 

ידע הוא לא כח.

שיתוף ידע הוא כח.

זכרו זאת.

שתפו את הידע – והניחו גם אתם את הלבנים לבניית העולם החדש.

ועכשיו נסו אתם!

קחו את הזמן!

הוא שלכם!

פורסם במקור ב- http://takeyourtime.co.il/

כתיבת תגובה